Ця стаття стосується найменших наших діток.
Одного разу подзвонили в Baby Clinic з проханням виконати УЗД органів черевної порожнини двохмісячній дитині, оскільки вона блює. Нашим завданням було виключити пілоростеноз, оскільки ця патологія відноситься до ургентної хірургії і потребує вчасного оперативного втручання.


Вроджений пілоростеноз – це захворювання, яке зустрічається в перші місяці життя немовлят. Це вроджена вада розвитку, при якій м‘язова стінка пілоричного відділу шлунку потовщується і видовжується, при цьому вихід їжі зі шлунку у 12-палу кишку стає неможливим.
Ознаками пілоростенозу є:
– блювота «фонтаном» одразу після прийому їжі, без домішків жовчі, що з‘являється з 4-6 тижнів та наростає;
– дитина виглядає голодною, навіть якщо недавно годували;
– частота випорожнень зменшується;
– частота сечовипускання зменшується;
– дитина втрачає вагу, часто вага падає до позначки нижче, ніж при народженні;
– постійна роздратованість, сонливість;
– зневоднення організму – сухість в роті.
Ультразвукове дослідження шлунку – метод, що дозволяє в повній мірі здійснювати візуалізацію пілоруса, товщину його стінки ( м‘язового шару) та його довжину. При пілоростенозі ці показники будуть в 2 рази більші.


У дитини, що звернулась до нас, блювота спостерігалась протягом останньої доби, проте наростала. У вазі дитина втратила. Немовля продовжувало блювати і при огляді, і при ультразвуковому обстеженні. При огляді виявлявся симптом пісочного годинника. При ультразвуковому обстеженні шлунку було виявлено стінку м‘язового шару пілоруса – 4,2 мм при нормі до 3 мм, довжину пілоруса – 26 мм при нормі до 16 мм.


З підозрою на вроджений гіпертрофічний пілоростеноз, дитина відразу ж була скерована до хірургічного відділення ОХМАТДИТу м. Львова, де цей діагноз був підтверджений, дитина прооперована.
Ультразвукове обстеження шлунку показане всім дітям віком від 0 до 4-6 місяців із синдромом зригування та блювоти немовлят!!!