Поліомієліт – захворювання, яке викликається поліовірусом, передається через брудні руки від людини до людини, викликає гострий в’ялий параліч, що призводить до інвалідності чи смерті.

Це захворювання не лікується, але воно запобігається завдяки масовій імунізації.

Захворіти на поліомієліт може кожна невакцинована людина – і дорослий, і дитина. Але найбільш вразливими є діти до 5 років, тому важливим є вакцинувати дітей згідно календарного плану, не відмовляючись від вакцинацій та не відтягуючи вакцинацію у “довгий ящик”.

Завданням ВООЗ є повне ліквідування поліомієліту з нашої планети, як це вдалося у випадку вітряної віспи завдяки імунізації всього населення планети.

На сьогодні завдяки імунізації населення по всьому світу успіх контролю поліомієліту становить 99,9%. Україна з 2002 року є вільного від дикого поліомієліту. Ще залишаються 2 країни: Афганістан та Пакістан, де реєструються поодинокі випадки дикого поліомієліту. Це великий успіх.

В Україні була епідемія поліомієліту на початку 1950-х. Спостерігалось близько 19000 випадків поліомієліту. Більше половини випадків супроводжувалося паралічами, відмічалась висока смертність. Вакцинацію почали застосовувати в Україні з 1959 р., що відразу знизило захворюваність.

Вірус поліомієліту вражає тільки людей. Є три типи цього вірусу: I, II та III. У 2015 р. II тип був ліквідований. У 2019 р. III тип був теж ліквідований. Залишився циркулювати лише I тип у кількох країнах.

Проте Україна залишається територією високого ризику поширення “дикого” поліовірусу в разі його завезення з Афганістану чи Пакістану а також територією високого ризику формування вакцин-спорідненого поліовірусу через велику кількість сприйнятливого населення (низьке охоплення вакцинацією). Тобто, якщо населення країни має низьке охоплення вакцинацією, тоді є небезпека появи вакцино-асоційованого поліомієліту. Подібні випадки мали місце в Україні на Закарпатті та Волинській обл.

Європейська комісія з сертифікації ліквідації поліомієліту оцінила ризик передачі інфекції у випадку ввезення дикого поліовірусу. Україна потрапила у зону високого ризику спалаху поліомієліту. Станом на 2020 рік (за перші 5 міс.) лише 30% дітей до року отримали всі 3 дози від поліомієліту. Планова імунізація населення – це один з важливих заходів у боротьбі з цією недугою та ліквідації цього вірусу. Для успішного запобігання спалахам необхідно досягти охоплення дітей поліовакциною вище 95%. Цей показник має бути у всіх регіонах України.

Поліомієліт є у двох варіантах: дикий, який залишився ще у двох країнах, звідки може бути завезений до нас та вакцино-асоційований поліомієліт з оральної поліовакцини, який був зафіксований у 2015 р. на Закарпатті (2 випадки) та на Волинській обл. у 2019 р. (1 випадок).

Таке можливо серед населення із вкрай низьким колективним імунітетом. Через низький рівень охоплення вакцинацією штам вакцино-спорідненого вірусу поліо починає циркулювати серед невакцинованих дітей, що і призводить до захворювання. Якщо в населення достатній рівень охоплення імунізації, то вакцино-споріднений вірус не призведе до можливого захворювання.

Вакцинація проводиться як інактивованою вакциною (ІПВ), що входить до складу всіх комерційних вакцин, так і живою оральною (ОПВ). Відповідно до Національного календаря щеплень, у 2 та 4 міс. – ІПВ, у 6 міс.,18 міс., 6 р. та 14 р. – ОПВ.

Після проведення ОПВ живий вірус поліомієліту здатний виділятися з калом вакцинованої дитини до 60 днів. Це може бути загрозою для зовсім невакцинованих дітей у вкрай рідкісних випадках (1 випадок на 7-14 мільйонів). В такому випадку елементарні навики гігієни допомагають цьому запобігти. І ні в якому разі дитина після вакцинації ОПВ не потребує ізоляції на 60 днів.

Таким чином, найбільшою загрозою підхопити це захворювання є у невакцинованих дітей. Тому ще раз закликаємо усіх батьків до серйозного ставлення щодо здоров’я і життя своїх діток.

Ми проводимо вакцинації усіма вакцинами, які існують. Ми маємо і комерційні вакцини, до складу яких входить ІПВ, і державні вакцини – ОПВ, яка повинна бути хоча би в 6 та 14 років.

Ще раз запрошуємо ті сім’ї, хто боїться вакцинуватися, ми зможемо розвіяти всі ваші міфи і зробити так, що ви полюбите вакцинації і будете самі за ними слідкувати і з радістю приходити на планову та непланову вакцинацію.

Любіть своїх дітей і не наражайте їх на небезпеку через свої невірні переконання.