УЗД-скринінг стосується найменших наших пацієнтів. Під терміном скринінг мають на увазі огляд всіх здорових новонароджених. Найкраще його проводити в перші 3 місяці життя. Такий скринінг включає обстеження серця (ехо-КГ), головного мозку (нейросонографію) та кульшових суглобів.

Серце немовлятам необхідно оглядати для контролю закриття всіх фетальних судинних комунікацій.

У плода кровообіг дещо відрізняється від кровообігу новонародженого, оскільки його легені ще не працюють, тому завдяки овальному вікну та відкритій артеріальній протоці кров має можливість з малого кола кровообігу направитись у велике, минуючи легені.

Після народження малюка ці комунікації закриваються, так як з першим криком новонародженого розпочинають в повній мірі працювати легені. Якщо ж вони не закрилися, тоді ми спостерігаємо за дитиною в подальшому. При незакритті фетальних комунікацій і значних перевантажень об’ємом камер серця, дітям необхідна операція.

Тому в перші місяці життя має велике значення оглянути серце новонародженого на предмет закриття овального вікна і артеріальної протоки а також для виключення будь-якої вродженої вади серця.

Сканування головного мозку у немовлят дозволяє виявити вади розвитку ЦНС, наслідки перенесеної гіпоксії, перші прояви гідроцефального синдрому, гематоми, аневризми, пухлини, кісти мозку.

Виявлені зміни структур головного мозку потребують консультування дитячого невролога та якнайшвидшого лікування.

Дисплазія кульшових суглобів – проблема, яку дуже легко можна пропустити досвідченому лікарю. Такий діагноз виключається завдяки ультразвуковому обстеженню.

Деякі країни Європи (Австрія, Швейцарія, Німеччина) це обстеження включають в державну програму, тому його роблять усім новонародженим. Виявлення дисплазії кульшових суглобів у віці до 3-х місяців призводить до накладання стріменців терміном на 3 міс., а виявлення цієї проблеми після року тягне за собою дороговартісне хірургічне лікування в кілька етапів.

Тому, на сьогоднішній день велику увагу в медичних закладах приділяють діагностичному скринінгу, завданням якого є виявлення змін в організмі на початкових етапах та корекція цих змін в найпростіший спосіб.