Ці обидві вакцини захищають організм від пневмококової інфекції.

Що таке пневмокок і чим він небезпечний для дітей?

У всьому світі пневмококова інфекція — це одна з основних причин смертності серед дітей до 5 років ( летальність становить 50% від захворюваності). На сьогодні пневмокок називають “вбивцею номер один” дітей у всьому світі.

Дитяча смертність від пневмококу набагато частіше зустрічається в країнах, що розвиваються, тобто в бідних країнах.

Пневмокок, як бактерія широко поширена серед дітей. Відомо більше 80 серотипів (різновидів) цієї бактерії. Вона виділяється з носоглотки щонайменше у 80% дітей, що відвідують дитячі садочки. Це, так зване, носійство. Носійство пневмококу не є патологією.

Проте, під час любого вірусного захворювання, зокрема грипу, пневмокок може викликати серйозні ускладнення. Майже половина випадків смертей хворих на грип зумовлена ускладненнями, що пов’язані з пневмококом.

Streptococcus pneumonia (пневмокок) є збудником пневмококових пневмоній, бронхітів, гострого середнього отиту, гнійного пневмококового менінгіту, ендокардитів, плевритів, сепсису.

Найвищий рівень захворюваності на важкі пневмонії реєструється у дітей до 5 років і серед людей похилого віку.

Пневмококова інфекція поширюється повітряно-крапельним шляхом, тобто при тісному спілкуванні, чханні, кашлі. Пік захворюваності припадає на зиму та ранню весну. Тривалість інкубаційного періоду становить 1-3 дні.

Вакцинація від пневмококу – єдиний спосіб істотно вплинути на захворюваність та смертність від цього збудника.

Враховуючи важкість захворювань і серйозні наслідки пневмококової інфекції серед дітей молодшого віку, а також спираючись на дані про безпеку і ефективність вакцин, ВООЗ вважає пріоритетним її включення до національних програм імунізації (внести до Національного Календаря вакцинації).

На превеликий жаль, вакцинація проти пневмококової інфекції не включена до календаря щеплень та не фінансуються державою, як це вже зроблено в багатьох країнах світу, як індустріально розвинутих, так і бідних.

Вакцинацію проти пневмококової інфекції можна проводити одночасно з іншими вакцинами, які вводяться дитині згідно Національного Календаря щеплень.

Вакцини проти пневмококової інфекції добре переносяться.

Сьогодні можна з упевненістю констатувати, що безпека та ефективність вакцинації  проти пневмококової інфекції підтверджена – про це говорять не тільки дослідження ВООЗ, але й результати впроваджених практик у різних країнах.

Існує дві пневмококові вакцини від різних виробників: Синфлорикс – виробник GlaxoSmithKline, Бельгія. Містить 10 серотипів пневмококу та антигени нетипованої гемофільної палички, що захищають від отитів.

Другою вакциною є Превенар 13, виробник Pfizer, США, містить 13 серотипів пневмококу. Історично вона застосовувалася першою з початку ХХІ ст.

Ефективність обох вакцин у захисті від захворювань, зумовлених пневмококом, є порівнянною.

Також відмінністю є максимальний вік, до якого дозволено проводити вакцинацію дітям: для Синфлоріксу – до п’яти років життя, для Превенар-13 – вакцинація може бути проведена для дітей також старше 5 років та дорослим.

В Україні окрім фінансової недоступності, через відносно високу вартість, часто існує ще й їх дефіцит.

Кому необхідно вакцинуватися:

 • діти, що часто хворіють на трахеїти, бронхіти, пневмонії;
 • діти з частими синуситами, середніми отитами;
 • дорослі з хронічними бронхо-легеневими захворюваннями, включаючи бронхіальну астму;
 • особи похилого віку (старше 65 р.);
 • дорослі з хронічними серцево-судинними захворюваннями, включаючи вроджені вади серця;
 • особи, хворі на цукровий діабет;
 • особи з кохлеарною імплантацією;
 • особи з вродженим чи набутим імунодефіцитом;
 • особи з хронічними захворюваннями печінки;
 • особи після видалення селезінки.

В BabyClinic Ви можете провакцинуватись будь-якою із цих вакцин. Ми робимо все можливе по запасах даних вакцин і унеможливлюємо довге чекання на ці вакцинації.

Вакцинація Синфлорикс коштує 1200 грн. з консультацією лікаря.

Вакцинація Превенар 13 коштує 1800 грн. з консультацією лікаря.

Схема вакцинації Превенар 13:

 • від 6 тижнів до 6 міс.:

2 міс. – 3 міс. – 4 міс. – 12 міс. або

2 міс. – 4 міс. – 12 міс.;

 • від 7 міс. до року:

дві дози з інтервалом не менше місяця;

 • від року до двох:

дві дози з інтервалом два місяця;

 • старше двох років і всі дорослі:

одна доза однократно.

Вакцинація дітей та дорослих – це в першу чергу збереження здоров’я, а також заощадження коштів на дороговартісне лікування.