Випадок з практики: компанія з кількох сімей з малими дітьми поїхала взимку на відпочинок в гори. Під час відпочинку у одного з дорослих розпочалась блювота, пізніше приєдналась висока температура та діарея. Через кілька днів ці симптоми були вже у кожного. Всі дорослі дуже важко переносили цю хворобу. Не захворіла лише півторарічна дівчинка, яка була вчасно вакцинована від рота вірусної хвороби. Діагноз був підтверджений позитивним тестом до ротавірусу.

Ротавірусна інфекція є причиною важкого гастроентериту у дітей та підлітків  в цілому світі. Найчастіше хворіють діти віком від 6 місяців до 4-5 років. Ротавірусна інфекція є високо заразною хворобою, як правило, хворіє вся сім’я. У дітей хвороба розпочинається з підвищення температури тіла, блювоти, пізніше приєднується діарея ( частота випорожнень може бути до 10 і більше разів на добу). Діагностика проводиться за допомогою швидкісних тестів.

Передача вірусу відбувається контактно-побутовим шляхом  (брудні руки, спільні предмети побуту, басейн, іграшки тощо) а також повітряно-крапельним шляхом.

Єдиним ефективним шляхом  профілактики ротавірусної інфекції є вакцинація.

Показана вакцинація від ротавірусної інфекції для всіх новонароджених  діток, особливо недоношених, які є більш ослабленими і схильними до різних захворювань.

Протипоказами до  вакцинації є:

  • вроджені вади шлунково-кишкового тракту;
  • діагностований або підозрюваний імунодефіцит;
  • непереносимість фруктози, мальасорбція глюкози-галактози та недостатність сахарози-ізомальтази (через їх вміст у складі вакцини).

На сьогодні в Україні є дві вакцини від ротавірусної інфекції – Ротарикс (Бельгія) та РотаТек (Нідерланди).

Вакцина Ротарикс є моновалентною, містить G1  та non-G1типи рота вірусу.

Ротариксу  необхідно 2 дози: у 2 і 4 міс. Вакцинацію слід розпочати з 6 тижнів.  Мінімальний інтервал між дозами – 4 тижні. Другу дозу слід ввести дитині до 24 тиж.

На відміну від Ротариксу РотаТек є п’ятивалентною, тобто, захищає одразу від 5 типів ротавірусу (G1, G2, G3, G4, G9).

Схема введення складається з 3-ох доз: 2, 4, 6 місяців. Вакцинацію необхідно розпочати з 6-го тижня до 12 тижня життя дитини, і закінчити до 24 тижня (максимально – до 32 тижнів). Мінімальний інтервал між дозами – 4 тижні.

Обидві вакцини є живими та у вигляді оральних крапель.

Вакцини РотаТек та Ротарикс не є взаємозамінними.

Це єдині вакцини, з введенням яких можна не встигнути. Це ті вакцини, про які треба знати, маючи на руках новонародженого.

Бажаємо вам завжди встигати, особливо коли мова йде про здоров’я ваших дітей.