Різкий плач, неспокій, здуття, бурчання животика під час вигодовування чи то грудьми, чи сумішшю є частими причинами звернення з новонародженою дитиною до лікаря. При цьому ми зауважуємо, що матері не проінформовані щодо раціонального харчування при грудному вигодовуванні та про правильну організацію самого грудного вигодовування. Часте вживання молочних продуктів з метою посилення лактації та відсутність практичних навиків щодо техніки грудного вигодовування призводить до погіршення стану дитини.

Статистика показує, що цим захворюванням страждає кожен 5-й новонароджений. Симптоми проявляються дуже швидко і, як правило, яскраво виражені.

Що ж таке лактоза і чому вона викликає стільки проблем?

Важливим джерелом енергії у дітей  перших місяців життя є молочний цукор лактоза. А лактаза являється ферментом, який розщеплює лактозу. Якщо цього не відбувається, то в кишківнику розпочинаються процеси бродіння, що супроводжується відповідними клінічними проявами.

Лактазну недостатність поділяють на:

Первинну – зниження активності лактази або повна її відсутність при нормальних ентероцитах:

 • вроджену – генетично детерміновану, зустрічається вкрай рідко і діагностується в перші години після народження,
 • транзиторну ЛН – виникає у недоношених та немовлят з малою вагою тіла через незрілість ферментативної системи,
 • фізіологічну – виникає в перші місяці життя, особливо при переїданні, коли організм не встигає перетравити велику кількість лактози,
 • конституційну – з віком кількість ферменту зменшується.

Вторинну, при якій внаслідок алергії чи гострого захворювання кишківника виникає пошкодження ентероцитів, що зумовлює низький рівень лактази.

Симптомами ЛН у немовлят є:

 • часті, рідкі, пінисті випорожнення з різким кислим запахом,
 • бурчання животика,
 • болі,
 • коліки,
 • здуття,
 • зригування.

А от висип на шкірі не характерний для лактазної недостатності!

Діагноз ЛН ставиться на основі типової клінічної картини. Лабораторно  можна визначати рН калу (буде кислим, нижче 5,5 ) або ще екскрецію вуглеводів з калом. Найбільш поширеним методом діагностики ЛН за кордоном є водневий дихальний тест – визначення концентрації водню у повітрі при видиху до та після навантаження лактозою. А от здавати кров на ЛН, що досить популярно сьогодні, немає ніякого сенсу. Генетичні тести не інформативні, оскільки вони вказують лише на ймовірність зниженого утворення лактази в старшому віці!

Лікування дітей з ЛН складається з:

 • дієтотерапії,
 • правильної організації грудного вигодовування,
 • замісної терапії ферментом,
 • пробіотиків.

Дієтотерапія та ферментотерапія

Якщо дитина перебуває на грудному вигодовуванні, ні в якому разі не слід припиняти годувати грудьми. Важливо знати, що кількість лактози в грудному молоці незмінна і не залежить від дієти годуючої жінки. Тому для мами годувальниці при ЛН особливої дієти не потрібно. Але у випадках розвитку вторинної лактазної недостатності на фоні алергічної реакції на білок коров’ячого молока, з раціону матері виключається цільне молоко і обмежується вживання кисло-молочних продуктів.

Також дітям, що перебувають на грудях показаний фермент лактаза (Мамалак, Лактазік), який дозується краплями та додається до 10-15 мл зцідженого молока перед кожним годуванням.

Якщо дитина перебуває на штучному вигодовуванні, то підбирається безлактозна або низьколактозна суміш, напр. Нутрілон комфорт щонайменше на 6 тижнів (це період повного відновлення ентероцитів).

Організація грудного вигодовування

Важливу роль відіграє сама організація грудного вигодовування. Не рекомендують прикладати немовля протягом одного годування до різних молочних залоз. Під час одного прикладання до грудей склад молока є різний. В ранній порції є багато води та лактози, молоко тече швидко, його легко смоктати, але воно не є калорійним і служить як пиття.  В пізній порції є багато жиру, воно не так легко тече, оскільки густіше, але якраз воно надаватиме ситості. Якщо жінка, у якої немовля має ЛН буде прикладати за одне годування спочатку до однієї, а потім до іншої молочної залози, то немовля з’їдатиме лише ранні порції, де міститься багато лактози, що погіршить стан дитини. Тому важливим є прикладання до грудей почергове при кожному годуванні – на кожне годування йде одна молочна залоза.

Пробіотики є важливими препаратами для лікування дизбіозу кишківника та можуть входити в комплексну терапію ЛН, особливо при вторинній ЛН.

Любіть своїх дітей та правильно доглядайте за ними!